FANION LONS CLUB TIMISOARA.jpg
ACȚIUNEA ”GEO”
Sună ca un titlu al unui film de acțiune. În realitate este un vis împlinit, o dorință pusă în practică de un grup de oameni inimoși, de a ajuta, în alt mod, nevăzătorii. Inițiativa aparține unui mare iubitor de câini și sensibil în fața suferinței, Corneliu Vaida.
Ideea, lansată în anul 2007, de a exista în premieră, la Timișoara un câine-ghid pentru nevăzători, s-a materializat după 5 ani cu ajutorul Lions Club Timișoara și al prietenilor din Clubul Lions Gioachino Murat din Italia, cei care au susținut moral și material acest proiect. Geo "Due occhi per chi non vede", un superb labrador ciocolatiu, dresat special în Centrul național de pregătire a câinilor-ghid, din Limbiate (Italia), ajunge în noua lui casă din România, la Constantin Cristache, profesor nevăzător la Liceul ”Iris” din Timișoara. Lions Club Timișoara se mândrește cu unul dintre cele mai frumoase proiecte ale sale, apreciat în comunitatea timișoreană și care poate deveni, oricând, model pentru oricare dintre cluburile Lions.
Acțiunea ”Geo”, o altă misiune îndeplinită!
DSC_0234.JPGDSC_0219.JPGDSC_0413 - B.jpgFoto Bal Lions_149.jpginapoi2.jpg
Hrana câinelui ghid pentru nevăzători
este sponsorizată de BIOVET
VĂ MULȚUMIM !