LCmelvinjones 2.jpginapoi2.jpg FANION LONS CLUB TIMISOARA.jpg
Melvin Jones Asociatia Intenationala a Cluburilor Lions a fost fondata in Chicago, Illinois, USA, in 1917, ca un vis al renumitului om de afaceri Melvin Jones. El avea credinta ca asociatiile si cluburile locale ar trebui sa-si depaseasca sfera de interes de la chestiunile strict profesionale la imbunatatirea propriilor comunitati si la intreaga lume. Grupul de afaceri al lui Jones a imbratisat aceasta idee umanitara si dupa contactarea altor grupuri similare din Statele Unite au a organizat o conferinta pe data de 7 Iunie 1917, in Chiago, Illinois, USA. Noul grup a preluat numele unuia dintre grupurile invitate, "Association of Lions Clubs," si o Conventie Nationala a fost organizata in Dallas, Texas, USA in luna octombrie a aceluiasi an. Constitutia, regulile interne de functionare si organizare, obiectivele si codul etic au fost aprobate. In prezent Clubul International al Leilor are sediul central in Oak Brook, Illinois, USA. Melvin Jones s-a nascut pe 13 ianuarie 1879 in Fort Thomas, Arizona, fiul unui capitan in armata Statelor Unite care a comandat o trupa de cercetasi. Mai tarziu, tatal sau a fost transferat si familia s-a mutat la est. Ca si tanar, Melvin Jones ,a avut domiciliul in Chicago, Illinois, unde a devenit asociat la o firma de asigurari si in 1913 a avut propria sa agentie. S-a alaturat cercului de afaceri, un grup de oameni de afaceri si in scurt timp a fost ales secretar. Acest grup a fost unul din multe alte grupuri care la momentul respectiv era dedicat exclusiv promovarii interesele financiare ale grupului. Datorita intalniriilor rare, acestea au fost destinate sa dispara. Melvin Jones, cu toate acestea, a avut alte planuri : "Ce se intampla daca acesti oameni," a intrebat, "care sunt de succes din cauza inteligentei si ambitiei lor, si-ar pune talentul la lucru pentru imbunatatirea comunitatilor lor?" Astfel, la invitatia lui, delegati de la cluburile de barbati s-au intalnit la Chicago, pentru pregati terenul pentru o astfel de organizatie si la 7 iunie 1917, Lions Clubs International s-a nascut. Melvin Jones a ajuns sa renunte la propria agentie de asigurare ca sa isi dedice timpul lucrului in cadrul Lions International cu sediul central la Chicago. Sub conducerea lui dinamica, Lions Clubs a castigat prestigiul necesar pentru a atrage membrii cu spirit civic.
SPONSORI.jpg
Fondatorul asociatiei a fost, de asemenea recunoscut ca un lider in afara ei. Unul dintre marile sale onoruri a fost in 1945, cand a reprezentat Lions Clubs International in calitate de consultant in San Francisco, California, la Organizatia Natiunilor Unite. Melvin Jones, omul al carui cod personal : "Nu poti ajunge foarte departe, numai cand vei incepe sa faci ceva pentru altcineva" a devenit un principiu de ghidare pentru persoane din toata lumea, a murit 1 iunie 1961, la 82 de ani.